Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - sanace zdiva, izolace a vysoušení vlhkého zdiva v Brně a okolí. Výhradní zástupce metody HW-systém.

Robert Pavlíček - Klempířství Brno a okolí

Andhydritové podlahy - realizace po celé ČR.

Lignoshop.cz - kvalitní brusné papíry Napoleon Abrasives. 

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy z celé ČR.

Prohlédněte si naše referenční projekty. Projektujeme pro vás - Quality Group s.r.o.

Kotevní technika - profesionální technika pro stavební firmy.

Karissa Corp SE - zateplení fasád Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské linky i vestavěné skříně na míru.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů pomocí technologie stříkaného sklolaminátu.

SEDMA International s.r.o. - hliníková okna Schüco.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha, Plzeň, Most a okolí.

Zimní zahrada na balkón

Taky sníte o posezení v pohodlném proutěném křesílku uprostřed bujné zeleně se skleničkou či šálkem oblíbeného pití v ruce? O relaxaci mezi exotickými liánami nebo o vlastní bohaté sklizni ovce a zeleniny? A pak se vrátíte do reality a všechny tyto představy zapudíte, protože bydlíte v bytě a zahradu, skleník ani džungli nevlastníte? I pro obyvatele bytu existuje řešení a tím je zasklený balkon či lodžie.

Je to velice jednoduché. Vyberete firmu, proberete s ní své představy a účel, který má zasklený balkon plnit a práci necháte na odbornících.

Zasklením balkonu získáte mnoho výhod. Z těch praktických je to především zvětšení užitné plochy svého bytu. Na balkon bez zasklení prší, fouká, sněží, v přízemí dokonce hrozí riziko krádeží.

Zasklený balkon můžete využít různě. Jako úložný prostor pro kola či jiné sportovní náčiní, dá se sem umístit mrazák nebo skříň na sezónní oblečení a boty. Jako místo pro odpočinek. Malý stolek a křesílka či zahradní sedačka poskytnou pohodlí pro relaxaci.

Jste-li duší zahradník či zahradnice, zimní zahrada je pro vás jako dělaná! Zasklený balkon může být místem zimní hibernace rostlin, které potřebují vegetační klid. Od jara do podzimu se tam bude dařit i exotičtějším rostlinám, které vyžadují vlhko a teplo. Když budou na balkoně, snížíte vlhkost v bytě.

V posledních letech se zvyšuje nabídka keříčkové zeleniny a ovoce a na zaskleném balkoně tak můžete pěstovat rajčata, okurky, jahody, bylinky a další chutné záležitosti. Vlastnoručně vypěstovaná úroda vám bude chutnat mnohem lépe, než plody ze supermarketu.

Za prosluněných zimních dnů prosklený balkon pomůže s vytápěním interiéru vašeho bytu.

Než se pustíte do plánování zaklení balkonu, dobře si rozmyslete, na co ho budete využívat. Zimní zahrada potřebuje jinou konstrukci a vlastnosti než úložný prostor. Variabilita zasklení je úžasná, řešení na míru vám nabídne specializovaná firma. Tu vybírejte podle recenzí a celkového dojmu, investice do zasklení balkonu není zrovna malá a nevyplatí se výběr dodavatele podcenit.

Rostlinný ráj na balkoně

Zasklení balkonu vám otevírá bránu do světa rostlin a květin. Máte-li zelený palec a touhu oživit svůj byt přírodou, zimní zahrada na balkoně je pro vás jako stvořená. Můžete sem umístit exotické rostliny, které potřebují konstantní teplotu a vlhkost, což vám v bytě ne vždy poskytne optimální prostředí.

Oleandry, fíkusy, nebo dokonce malé palmy budou kvést na vašem balkonu po celý rok. Díky skvělému světelnému přístupu se budete těšit na jejich krásné listy a vonné květy. Kromě toho můžete mít zimní zahradu jako místo pro vlastní pěstování bylinek a zeleniny. Rajčata, okurky, bazalka, nebo petrželka - vyberte si své oblíbené plodiny a sledujte, jak rostou a dozrávají. To vám zajisté udělá radost a navíc získáte čerstvé a chutné produkty pro své kulinářské dovednosti.

Oáza klidu a relaxace

Vaše zimní zahrada na balkoně může být také místem, kde si odpočinete a načerpáte novou energii. Pohodlné křeslo nebo lehátko, umístěné uprostřed bujné vegetace, vytvoří harmonický únik z ruchu města. Zde můžete meditovat, číst, nebo jen tak pozorovat kvetoucí rostliny. Zimní zahrada na balkoně může být vaším vlastním klidným rájem, kam se můžete kdykoliv stáhnout a odpočinout si.

Vytápění prosluněnými zimními dny

Zasklený balkon může být také spojen s vytápěním interiéru vašeho bytu. Pokud je zimní den slunečný, vytápění zaskleného balkonu pomůže snížit náklady na energii. Sluneční paprsky pronikající sklem zvýší teplotu na balkóně, což se projeví i v teplejších místnostech vašeho bytu. Toto řešení je nejen ekonomické, ale také ekologické, což z něj činí velmi atraktivní volbu.

Kvalitní zasklení pro komfort

Je však třeba zdůraznit, že kvalitní zasklení balkonu je klíčové pro vaše pohodlí a bezpečnost. Nejprve byste měli jasně definovat účel, kterému má váš balkon sloužit, a pak zvolit správnou konstrukci a vlastnosti zasklení. Zimní zahrada potřebuje jinou konstrukci než úložný prostor. Variabilita zasklení je úžasná, a tak se vyplatí konzultovat své potřeby s odborníky na zasklívání balkonů.

Které rostliny vybrat do zimní zahrady?

  1. Citrusy (Citrus spp.) - citrusové rostliny, jako jsou citrony a mandarinky, jsou ideální volbou pro zimní zahradu. Potřebují dostatek světla a tepla, takže v zimě vytápěné prostředí je ideální.
  2. Fikus benjaminský (Ficus benjamina) - tento stálezelený fikus přináší do zimní zahrady elegantní listy a snese střední světelné podmínky. Je vhodný pro větší prostory.
  3. Aloes (Aloe spp.) - aloe vera a další druhy aloe jsou nenáročné rostliny s léčivými vlastnostmi. Vyžadují minimální péči a jsou odolné vůči suchu.
  4. Orchideje (Orchidaceae) - orchideje dodají zimní zahradě elegantní a exotický vzhled. Potřebují světlo, ale ne přímé slunce a vytvoří krásné květy.
  5. Bambus (Bambusoideae) - bambus přidá do zimní zahrady vzdušný a uklidňující prvek. Vyžaduje dostatek světla a pravidelné zalévání.
  6. Kaktusy (Cactaceae) - kaktusy jsou odolné rostliny, které snášejí suché podmínky. Přinášejí do zimní zahrady zajímavé tvary a textury.
  7. Palemníky (Arecaceae) - palmy, jako například areca nebo datlovník, dodají zimní zahradě tropický nádech. Potřebují dostatek světla a tepla.
  8. Květinové fuchsie (Fuchsia spp.) - fuchsie s visícími květy přináší do zimní zahrady pestrou paletu barev. Jsou vhodné pro stíny a polostíny.
  9. Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) - zamiokulkas, často nazývaný ZZ rostlina, je nenáročná rostlina s lesklými listy, která snáší stíny a je ideální pro začátečníky.
  10. Kapradiny (Pteridophyta) - různé druhy kapradin jsou skvělým doplňkem do zimní zahrady. Vyžadují stinnější prostředí a pravidelnou vlhkost.

Vybrané rostliny představují různorodost možností pro zimní zahradu, ať už preferujete květinovou nádheru, tropický vzhled nebo snadnou údržbu. Při výběru je klíčové zohlednit světelné podmínky, teplotu a vaši schopnost poskytnout odpovídající péči.

Přečtěte si také Na co nezapomenout při realizaci koupelny a WC nebo Nutnost rekonstrukce. Nebo ne?

Fotografie