Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - sanace zdiva, izolace a vysoušení vlhkého zdiva v Brně a okolí. Výhradní zástupce metody HW-systém.

Robert Pavlíček - Klempířství Brno a okolí

Andhydritové podlahy - realizace po celé ČR.

Lignoshop.cz - kvalitní brusné papíry Napoleon Abrasives. 

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy z celé ČR.

Prohlédněte si naše referenční projekty. Projektujeme pro vás - Quality Group s.r.o.

Kotevní technika - profesionální technika pro stavební firmy.

Karissa Corp SE - zateplení fasád Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské linky i vestavěné skříně na míru.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů pomocí technologie stříkaného sklolaminátu.

SEDMA International s.r.o. - hliníková okna Schüco.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha, Plzeň, Most a okolí.

Nutnost rekonstrukce. Nebo ne?

Proč rekonstruovat?

Dům nebo byt, který projde rekonstrukcí, najednou vypadá jako nový. Kompletní rekonstrukce je totiž skutečně kompletní – od rozvodů elektřiny, vody či odpadů přes nové podlahy a stěny až po zcela nové vybavení domácnosti. Najednou máte pocit, že žijete úplně jinde než dosud. A pokud jste si už s předstihem vysnili svůj nový domov, který má nahradit ten stávající, budete nejspíš nadmíru spokojení. Protože najednou budete jako v novém – i když váš dům bude zvenčí pořád stejně starý a nic se na něm nezmění.

Částečná rekonstrukce

Taková totální rekonstrukce je skvělá v tom, že se všechno udělá najednou. Ale faktem je, že to není levné. Materiály jsou až několikanásobně dražší než před pár lety a hodinová mzda řemeslníků také výrazně stoupla. Takže cena rekonstrukce se klidně může přiblížit ceně nové nemovitosti.

I proto se řada lidí rozhodne pouze pro částečnou rekonstrukci. Pustí se třeba jen do jedné místnosti. Nebo udělají jen nové rozvody elektřiny. Voda ještě funguje, tak počká. Stěny stačí nově přemalovat. Na nehezké podlahy se položí nový koberec.

Taková částečná rekonstrukce je mnohem levnější. A než dojdete k její další fázi, máte dost času na ni našetřit.

A co když ne?

Někdy se ale může stát, že rekonstrukce je vaším snem, ale ve skutečnosti není potřebná. Stalo se vám už, že jste přišli na návštěvu ke známým na chalupu, padli jste nadšením do mdlob, ale oni vám tvrdili, že chalupa potřebuje celkovou rekonstrukci? A vy jste nechápali. Proč dávat staré chaloupce moderní háv, když je tak hezky venkovská?

Někdy skutečně rekonstrukce není potřebná a je to jen sen obyvatel dané nemovitosti. K částečným opravám nebo výměnám se musí čas od času samozřejmě sáhnout – inženýrské sítě nebudou sloužit navždy, trámy na střeše také nemají nekonečnou životnost. A tak dále. Ale než se pustíte do budování moderny ve starém stavení, uvědomte si, jestli to skutečně chcete. Mít své útočiště, kam nedosáhne moderní svět, není někdy špatné.

Svépomocí to také jde

A co když je rekonstrukce aspoň zčásti skutečně potřeba, ale nechcete si na ni půjčovat statisíce? Češi jsou národem kutilů a leckdo si dokáže všelicos opravit nebo vyměnit sám. Na odborné práce je vhodné pozvat si odborníka. Ale drobnosti zvládne i laik, který si řádně nastuduje teorii. Nebo mu pomohou ti, kdo už to umějí. Rekonstrukce najednou může být výrazně levnější a ještě na sebe budete hrdí, že jste to zvládli.

Přečtěte si také Na co nezapomenout při realizaci koupelny a WC nebo Útulné venkovní posezení vytvoříte snadno

Fotografie