Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - sanace zdiva, izolace a vysoušení vlhkého zdiva v Brně a okolí. Výhradní zástupce metody HW-systém.

Robert Pavlíček - Klempířství Brno a okolí

Andhydritové podlahy - realizace po celé ČR.

Lignoshop.cz - kvalitní brusné papíry Napoleon Abrasives. 

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy z celé ČR.

Prohlédněte si naše referenční projekty. Projektujeme pro vás - Quality Group s.r.o.

Kotevní technika - profesionální technika pro stavební firmy.

Karissa Corp SE - zateplení fasád Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské linky i vestavěné skříně na míru.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů pomocí technologie stříkaného sklolaminátu.

SEDMA International s.r.o. - hliníková okna Schüco.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha, Plzeň, Most a okolí.

Jak na stavbu garáže

Garáž jako investice

Stavba zděné garáže ani koupení již hotové (například plechové) garáže nejsou levnou záležitostí. Ceny materiálů v posledních pár letech raketově vyletěly vzhůru, takže každá stavba se náhle výrazně prodraží. Proto možná váháte, jestli garáž skutečně potřebujete. Ale pokud máte tušení, že pro váš pocit jistoty, bezpečí a klidu, kdy už se o své auto nebudete muset bát, bude garáž nejlepším řešením, jděte do toho. Neberte ji jako velkou útratu, ale jako velkou investici. Budete ji přece mít už napořád, takže vložené peníze se vám dříve či později vrátí – a garážovaný vůz bývá obvykle v mnohem lepším (technickém i vizuálním) stavu než ten parkující venku.

Základní otázky

Než začnete bezhlavě nakupovat materiál, je výhodné nejprve si sednout a pečlivě si vše promyslete. Začněte se ptát sami sebe a odpovědi si zapisujte. Plánujete stavět garáž pro jedno nebo dvě či více aut? Budete ji využívat také jako dílnu, sklad či odkladový prostor nebo půjde čistě o garáž? Jaký typ garáže jste si vysnili? Jsou pro vás důležité estetické prvky nebo hledíte zejména na praktickou stránku? Jakou výšku, šířku a délku by měla garáž mít, aby se do ní vešlo nejen vaše auto, ale posloužila i k dalším plánovaným účelům? Jaký materiál chcete použít? Zvládnete ji postavit sami nebo najmete firmu?

Náklady

Máte garáž dobře a detailně promyšlenou? Skvěle! Nyní přichází na pořad dne otázka peněz. Chcete-li si postavit garáž sami, budete muset koupit veškerý materiál, nářadí, nastudovat si postup a připravit si dostatek sil i času – ale bude to levnější než od firmy. Pokud najmete profesionály, bude to hotové rychleji, pravděpodobně kvalitněji a vy si ušetříte čas i nervy. Nebo si můžete koupit již hotovou montovanou garáž, kterou pouze usadíte na vhodné místo (i toto místo by ale mělo být vybetonované a dobře připravené).

Materiál

Z čeho stavět? To záleží v podstatě jen na vás. Obvyklé jsou garáže z betonových tvárnic, případně betonu. Použít se dají cihly, ale i dřevo. Také ocel a plech mají své kouzlo, které tkví zejména v jednoduchosti a rychlosti stavby. Každý materiál má své výhody i nevýhody. Zvažte proto, jaký máte finanční rozpočet, co se vám líbí, jakou životnost očekáváte a jakou kvalitu provedení stavby plánujete.

Povolení

Než se pustíte do stavby, měli byste si na stavebním úřadě ověřit, jestli neděláte nic nezákonného. U některých velkých typů staveb musíte mít stavební povolení, u jiných pouze ohlášku – a jiné hlásit nikde nemusíte.

Příkladem je garáž do velikosti 25 metrů čtverečních umístěná nejméně 2 metry od plotu sousedů, s výškou do 5 metrů, která je takzvanou drobnou stavbou a hlásit ji nikde ani nemusíte. Pokud tyto podmínky přesáhnete, už nejspíš budete potřebovat projekt a návštěvě úřadů se nevyhnete

Přečtěte si také Dá se bydlet v suterénu? nebo Dejte stěnám nový nátěr a domovu nový šmrnc.

Fotografie