Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - sanace zdiva, izolace a vysoušení vlhkého zdiva v Brně a okolí. Výhradní zástupce metody HW-systém.

Robert Pavlíček - Klempířství Brno a okolí

Andhydritové podlahy - realizace po celé ČR.

Lignoshop.cz - kvalitní brusné papíry Napoleon Abrasives. 

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy z celé ČR.

Prohlédněte si naše referenční projekty. Projektujeme pro vás - Quality Group s.r.o.

Kotevní technika - profesionální technika pro stavební firmy.

Karissa Corp SE - zateplení fasád Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské linky i vestavěné skříně na míru.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů pomocí technologie stříkaného sklolaminátu.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha, Plzeň, Most a okolí.

Dejte stěnám nový nátěr a domovu nový šmrnc

Donekonečna to nejde

Abyste svůj domov mohli obléct do nového hávu, neobejde se to bez důkladného oškrábání stěn. A stropů. Pokud už sami vidíte, že se malba místy olupuje a opadává, je už tento zákrok doslova za pět minut dvanáct. Na stěnách je totiž už tolik vrstev barev, že ji nemohou unést a barva opadává. Pokud byste se přesto pokusili nanést na olupující se malbu nový nátěr, se zlou byste se potázali – na malířský váleček by se vám nejspíš začaly nalepovat celé pruhy staré malby.

Nutná příprava

Pokud jste nikdy stěny neškrábali, připravte se na pořádný masakr. A to není žádná nadsázka. Ještě před škrábáním si sežeňte tolik kusů zakrývacích folií, abyste jimi mohli přikrýt všechen nábytek i podlahy. Pokud nemáte možnost odstěhovat vše do jiné místnosti, je to naprostá nutnost, jinak si vše zničíte.

Pak si připravte hodně vody a malířskou škrabku (nebo prostě jen klasickou špachtli). K tomu vezměte velkou malířskou štětku, máčejte ji do vody a pečlivě ji roztírejte po stěnách. Měly by být totálně promočené. Vůbec se toho nebojte a máčejte, dokud to uznáte za vhodné.

Škrábání musí být důkladné

To, jestli je stará malba dostatečně namočená, poznáte jednoduše když ji začnete škrábat. Dělejte plynulé, dlouhé tahy, ideálně vždy tímtéž směrem. Nejčastěji se škrábe odspoda nahoru, ale můžete na to jít i jinak. Dobře rozmáčená malba by se měla snadno odlupovat v celých pruzích, neměla by vám klást odpor.

Pokud to nejde dobře, máčejte dál. Nenamáčejte si navíc velký kus, ale vždy jen tu část stěny, na kterou se právě chystáte. Pak ji oškrábejte a namočte další kus stěny. Kvalitně oškrábanou zeď poznáte tak, že na ní nezbyde ani kousek staré malby. Musí být dokonale očištěná.

Dočištění a vysychání

Je to velká práce. Budete na konci vypadat jako sněhuláci a navíc budete mokří. Všude kolem vás budou cáry staré malby. Váš domov bude vypadat jako po výbuchu. Ale to nevadí. Zdi jsou totiž skoro připravené na nové malování.

Pokud jsou zdi viditelně mokré, nechte je vyschnout. Ideální je dělat to v létě a otevřít naplno okna. Nejhorší možností je škrábat zdi, když venku prší, protože budete doma jako ve skleníku. Po doschnutí zdí vezměte penetraci a opět malířskou štětku a všechny oškrábané stěny pečlivě napenetrujte, aby byly chráněny.

Nový nátěr

Konečně přichází ta slavná chvíle – nová výmalba. Bílá je sice klasika, ale fantazii se meze nekladou, takže si můžete zvolit jakoukoliv barvu chcete. Nejlepší je menším štětcem nejprve vymalovat rohy a hrany stěn. Pak vezměte malířský váleček, namáčejte ho, otírejte o malířskou mřížku a stále stejnými tahy bez zbytečného tlačení malujte.

Když malba zaschne (tedy po několika hodinách nebo druhý den), výmalbu zopakujte, aby barva dobře kryla a déle vydržela. Pak už ji nechte jen vyschnout, dobře větrejte a kochejte se výsledkem své urputné práce. Váš domov je jako nový, krásný a tak příjemně voňavý!

Přečtěte si u nás také o tom, že Tapety jsou stále v módě, naučte se tapetovat nebo Jak bojovat s plísněmi na fasádě?

Fotografie