Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - sanace zdiva, izolace a vysoušení vlhkého zdiva v Brně a okolí. Výhradní zástupce metody HW-systém.

Robert Pavlíček - Klempířství Brno a okolí

Andhydritové podlahy - realizace po celé ČR.

Lignoshop.cz - kvalitní brusné papíry Napoleon Abrasives. 

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy z celé ČR.

Prohlédněte si naše referenční projekty. Projektujeme pro vás - Quality Group s.r.o.

Kotevní technika - profesionální technika pro stavební firmy.

Karissa Corp SE - zateplení fasád Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské linky i vestavěné skříně na míru.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů pomocí technologie stříkaného sklolaminátu.

SEDMA International s.r.o. - hliníková okna Schüco.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha, Plzeň, Most a okolí.

Tapety jsou stále v módě, naučte se tapetovat

Tapetování patří vedle malování k nejčastějším úpravám stěn interiérů. Díky neustálé inovaci a zdokonalování tapetovacího materiálu, obliba tapetování neklesá. Naopak se do módy dostávají různé kombinace. Například lepení velkoplošných obrazových tapet na jednu stěnu obývací místnosti, nebo zpestřování nově vymalované stěny pruhy tapet, které mohou tvořit i zajímavý kontrast s výmalbou.  

Jak tapetovat

Vlastní tapetování probíhá v několika fázích. Než začneme tapety lepit na zeď, musíme provést některé přípravné práce. Především musíme mít dobře připravené stěny, jelikož to bude rozhodovat o našem úspěchu. Podklad musí být hladký, bez prasklin, ale také dostatečně savý. V žádném případě se však nesmí jednat o extrém v podobě například příliš hladkého umakartu, který je třeba zdrsnit. Pokud je zase povrch příliš savý, jako například sádra, musíme takovou stěnu nejprve napenetrovat. 

Vyvarujte se lepení tapet za radiátorem, neboť by zde dlouho nedržely. Raději tapetu uřízněte tak, aby její okraj končil na začátku stínu vrhaného radiátorem na zeď. 

Postup při tapetování

  • Nastříháme si pásy tapet podle délky stěn, ale pro jistotu si vždy přidáme cca 10 cm. Při stříhání dáváme pozor na návaznost vzoru, aby tapety na stěně mohly vytvořit jednolitý celek bez viditelných přechodů.
  • Jedná-li se o papírové tapety, položíme si jednotlivé pruhy na tapetovací stůl,  případně na podlahu a natřeme je lepidlem na tapety až po okraje. Pokud bychom měli vliesové tapety, natřeme lepidlem stěnu.
  • Tapetu natřenou lepidlem složíme a necháme nasáknout, aby změkla. Přitom se tapeta mírně zvětší. Tapetu skládáme tak, abychom ji následně mohli rozbalit jen částečně. To nám značně ulehčí další postup.
  • Tapetu přikládáme na zeď nejprve u stropu a postupně ji rozbalujeme směrem dolů. Nejprve přitlačíme její střed, od kterého vytlačujeme bubliny vzduchu směrem k okrajům. Použijeme k tomu nejlépe jemný kartáč, kterým vlhkou tapetu nepoškodíme. Přesahující okraj u podlahy odřízneme raději po uschnutí, neboť vlhká tapeta by se mohla trhat. Nakonec celou plochu ještě kartáčem uhladíme.
  • Během tapetování ani po něm příliš netopíme, jelikož tapety musí schnout pozvolna alespoň 12 hodin. Ideální teplota při tapetování je kolem 20°C a rozhodně nedopusťte, aby v místnosti byl průvan.