Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - sanace zdiva, izolace a vysoušení vlhkého zdiva v Brně a okolí. Výhradní zástupce metody HW-systém.

Robert Pavlíček - Klempířství Brno a okolí

Andhydritové podlahy - realizace po celé ČR.

Lignoshop.cz - kvalitní brusné papíry Napoleon Abrasives. 

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy z celé ČR.

Prohlédněte si naše referenční projekty. Projektujeme pro vás - Quality Group s.r.o.

Kotevní technika - profesionální technika pro stavební firmy.

Karissa Corp SE - zateplení fasád Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské linky i vestavěné skříně na míru.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů pomocí technologie stříkaného sklolaminátu.

SEDMA International s.r.o. - hliníková okna Schüco.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha, Plzeň, Most a okolí.

Dá se bydlet v suterénu?

Proč ne?

Představujete si suterén jako tmavé sklepení, kde je chladno, ze zdí kape voda, všude je prach a pod nohama vám občas přeběhne myš a na hlavu spadne pavouk? Jistě, v takových prostorách se bydlet nedá. Ale pak existují i bytové prostory umístěné v suterénu nebo polosuterénu, kde se dá bydlet nejen dobře, ale i velmi kvalitně. Jen je potřeba řádně suterén zrekonstruovat a vzít přitom v potaz několik zásadních faktorů jako jsou dostatečné osvětlení, ventilace a vlhkost.

Přizpůsobte si suterén

Než se do toho pustíte a začnete vyhlédnuté prostory přizpůsobovat k obrazu svému, zaměřte se na již zmiňované zásadní faktory, které výrazně ovlivní kvalitu vašeho života. Zaprvé zkontrolujte vlhkost. Suterén bývá k vlhkosti náchylný, proto je potřeba zajistit tam dobré odvlhčení a větrání, aby nedocházelo ke vzniku plísní. Ideálními pomocníky jsou zde odvlhčovače vzduchu, případně pomoc odborné firmy.

Kromě likvidace vlhkosti myslete i na dostatečnou ventilaci. Je potřeba zajistit, aby někde byl dostatečný průchod vzduchu z vnějšku do suterénu. A nezanedbejte ani vnitřní cirkulaci vzduchu. Spolu s tímto problémem nejspíš narazíte i na otázku izolace. Suterén totiž může být méně tepelně izolovaný než ostatní místnosti či byty v domě, a proto je nutné zajistit kvalitní izolaci, aby se zamezilo únikům tepla.

Světlo

Suterén bývá méně osvětlený. Pokud jsou v něm okna, jsou menší než jinde. Ale být tam musejí, protože bez oken žít nemůžete. Snažte se jich tedy využít na maximum, případně vybourat další (pokud to lze). Dobré je také instalovat do místností více svítidel než je běžné, případně tam dát silnější žárovky.

Vybavení suterénního bydlení

Byt v suterénu nebo polosuterénu si samozřejmě můžete vybavit jakkoliv a přesně podle svých představ. Ale jelikož se jedná o poměrně netypické a poněkud temnější místo k životu, je vhodné projasnit ho světlými barvami. Můžete využít například světlé barvy na stěnách a zrcadla, která opticky zvětší prostor. Nezapomeňte ani na různé dekorace, které vše rozveselí. A i nábytek volte spíš ve světlejších odstínech, ať si domov zbytečně neztmavíte nevhodným výběrem nábytku. 

Bezpečnost

Neměli byste podcenit ani  bezpečnostní hlediska. Zajímejte se, co musíte mít nainstalováno povinně a co je dobrovolné. Ale skvělou volbou jsou rozhodně požární detektory. O tom, že byste měli mít kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem ani nemluvě. A jelikož jsou okna suterénu obvykle v úrovni chodníku, je nutné myslet i na jejich zabezpečení, nejlépe zamřížování.

Přečtěte si také Co s vlhkým zdivem? nebo Jak to udělat, aby můj byt měl šmrnc a jedinečnost, rozpočet ale na generálku nedovolí ani pomyslet?

Fotografie