Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - sanace zdiva, izolace a vysoušení vlhkého zdiva v Brně a okolí. Výhradní zástupce metody HW-systém.

Robert Pavlíček - Klempířství Brno a okolí

Andhydritové podlahy - realizace po celé ČR.

Lignoshop.cz - kvalitní brusné papíry Napoleon Abrasives. 

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy z celé ČR.

Prohlédněte si naše referenční projekty. Projektujeme pro vás - Quality Group s.r.o.

Kotevní technika - profesionální technika pro stavební firmy.

Karissa Corp SE - zateplení fasád Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské linky i vestavěné skříně na míru.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů pomocí technologie stříkaného sklolaminátu.

SEDMA International s.r.o. - hliníková okna Schüco.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha, Plzeň, Most a okolí.

Utíká vám z domu teplo? Zaměřte se na kontrolu fasády

Nekvalitní stavba

Je možné, aby vám skrz fasádu utíkalo teplo? Na první pohled se přece zdá v pořádku a dům už máte nějaký ten pátek postavený. Neutíká teplo jinudy? Sami si tyto otázky těžko odpovíte. Ale existuje dobrý způsob, jak zjistit, jestli je právě fasáda, nebo spíš hrubá stavba domu ukrytá pod ní, viníkem úniků a vašich vysokých nákladů na vytápění. Stačí vám pořídit si termokameru.

Odhalte úniky

Pokud máte zájem o dokonalé a profesionální měření s přesnými výsledky, budete si muset pozvat specialistu, který vám proměří všechny součásti stavby a zjistí, kudy teplo utíká, jak moc – a zpravidla i poradí, jak problém řešit. Ale základní měření můžete provést i sami. Buď si termokameru koupíte, nebo si ji od někoho půjčíte, případně bývá součástí některých mobilních telefonů (takže si telefon od někoho známého zapůjčíte). Pak vám stačí pouze pozvolna snímat plochy stavby a rázem vidíte, kde to „hřeje“ a kde má být přitom chladná zeď.

Vnější kontrola fasády

Pro kontrolu úniků tepla skrze fasádu je nejlepší období od podzimu do jara. Stav proměříte sice i jindy, ale v tomto období zkrátka panují nejpříznivější podmínky. Abyste dostali nejlepší výsledky, mělo by být lehce pod mrakem a rozdíl teploty interiéru oproti vnějšímu prostředí by měl být okolo 15 stupňů Celsia. Pak dokonale uvidíte, kudy vám teplo uniká. Může to být klidně i někde na ploše fasády, kde na první pohled nevidíte žádný problém. Ale ten problém se může ukrývat pod ní.

Kde bývá chyba?

Termokamera vám ukázala místo, kudy uniká teplo. Fasáda vypadá jako nová, nic jí není. A potíž je tedy ukryta pod ní. Ano, čeká vás přesně to, co tušíte – budete ji muset rozbít a dostat se k jádru problému, které bude potřebovat opravu. Případně to svěřte odborníkovi.

Leckdy jde o to, že jednotlivé materiály byly už při stavbě nevhodně napojeny, protože dělníci to zkrátka odflákli a neměli nad sebou potřebný dozor. Takže tudy uniká teplo. Můžete ale zjistit, že je špatně udělaná izolace, případně je už po dlouhých letech narušená. A často se stává, že ji zničí i hlodavci – pokud tedy víte, že máte na půdě myši, mohly se dostat až do stěn a zničit tam izolační vrstvu.

Kontrola oken

I když už máte možná vyměněná okna za nová, proměřte si termokamerou i je. Fakt, že máte nová okna, ještě neznamená, že dělníci svou práci udělali kvalitně – pokud okna například špatně usadili, může v jejich okolí opět docházet k únikům tepla. Právě termokamera vám na to dá jednoznačnou odpověď a pak můžete snadno požadovat nápravu.

Přečtěte si také Jak bojovat s plísněmi na fasádě? nebo Tapety jsou stále v módě, naučte se tapetovat

Fotografie