Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - sanace zdiva, izolace a vysoušení vlhkého zdiva v Brně a okolí. Výhradní zástupce metody HW-systém.

Robert Pavlíček - Klempířství Brno a okolí

Andhydritové podlahy - realizace po celé ČR.

Lignoshop.cz - kvalitní brusné papíry Napoleon Abrasives. 

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy z celé ČR.

Prohlédněte si naše referenční projekty. Projektujeme pro vás - Quality Group s.r.o.

Kotevní technika - profesionální technika pro stavební firmy.

Karissa Corp SE - zateplení fasád Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské linky i vestavěné skříně na míru.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů pomocí technologie stříkaného sklolaminátu.

SEDMA International s.r.o. - hliníková okna Schüco.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha, Plzeň, Most a okolí.

Rekultivace zahrady, první krok k vysněnému pozemku

Křoviny, nálety, travní drny, vysoká tráva, plevele. Přesně tak to vypadá na pozemku, který nebyl dlouhá léta udržován. Na cestě k úpravě použijeme zahradní techniku. Pokud máme pozemek, který býval například ovocným sadem, nejprve pokácíme staré stromy, křovinořezem posekáme všechny náletové křoviny a půdu zoráme nebo zryjeme. O dlouhé době od pravidelného sečení pozemku svědčí nepravidelně roztroušené nálety o průměru kmínku až deset centimetrů. 

Zkrok po kroku

Předpokládejme, že pozemek by mohl být opět udržován pravidelným sekáním. Za současného stavu by si na něm i ta nejlepší sekačka „vylámala zuby“. Jde o to, abychom odstranili z plochy vše, co by stálo v cestě rotační sekačce nebo malému zahradnímu traktoru. Není bezpodmínečně nutné vytahovat stovky a tisíce mladých výhonů javorů, dubů a jasanů i s kořeny. Stačí je odříznout co nejtěsněji u země, aby na ně nenarážel žací nůž. 

O nové rašící výhonky už se postará pravidelné sekání. Zpočátku bude praktické nastavit výšku sekání na maximum, případně použít bubnovou sekačku. Ta je koncipována tak, že se plovoucí nože schovají do unášecího bubnu a nepoškodí se. Stejně tak nedochází k namáhání pohonu silnými rázy jako u rotační sekačky, když nůž narazí do pevné překážky. To často znamená  přinejmenším obětování pojistných střižných kolíků na unašeči, v horším případě i poškození hnacího ústrojí. Proto je žádoucí odstranit kmínky náletů těsně nad zemí.

Bez techniky se neobejdete

Na pomoc si vezmeme křovinořez a řetězovou pilu. Pila je pro řezání dřevin nejlepší, práce těsně nad zemí však nesvědčí ani jí, ani naším zádům. Při kontaktu s trávou se stébla namotávají do prostoru řetězky a nečistoty způsobují rychlé znečištění celého řezného ústrojí, potažmo zvýšení tření mezi články řetězu a lištou, což vede k jejímu rychlejšímu opotřebení. Styk s nečistotami a zeminou nesvědčí ani ostří zubů. 

Při takové práci proto řezné ústrojí čistíme častěji, a pokud to pila umožňuje, nastavíme množství oleje dopravovaného k řetězu na maximum. Bez řetězové pily se neobejdeme při likvidaci silnějších náletů od průměru kmínku 5 cm. Pro takové účely je nejlepší lehká a obratná pila s co nejkratší lištou. To se týká i případného prořezání stromů. Kratší lišta znamená menší tření a tím i nižší spotřebu paliva nebo elektrické energie.