Stěny v bytě jsou němými svědky každodenního života jeho obyvatel. Často na sobě nesou nepěkné stopy po společném soužití s lidmi. Místní opravy lze provést několika způsoby, které mohou vést k hezké omítce, aniž bychom ji museli celou otloukat a znovu nahazovat.
Fotograf Jan Saudek se proslavil svými portréty a akty před oprýskanou zdí. Málokdo však dokáže tuto nectnost stěn obrátit v přednost. Přestože je dnes určitá patina v módě, patrně nikdo nechce ve svém bytě ponechat třeba stopy po předchozích nájemnících či majitelích. Čistá hladká stěna je prostě klasika, která nikdy neurazí. Kromě estetické funkce plní omítka také roli ochrany zdiva a pomáhá vyrovnávat výkyvy vzdušné vlhkosti v místnosti. V neposlední řadě je podkladem pro další povrchové úpravy, takže by měla coby podklad být dostatečně soudržná a zaručovat dobré přilnutí nátěrů či stěrkových hmot. Proto je třeba, aby její povrch byl souvislý, pevný, suchý a nemastný.
Bez opravy ani ránu
Často postačí k uvedení omítky do potřebného technického a vizuálního stavu lokální vyspravení pomocí různých opravných hmot. Obecné pravidlo říká, že čím silnější vrstvu dáváme, tím větší zrnitost by hmota měla mít. Tedy jádrová omítka, aplikovaná ve vrstvě několika centimetrů, by měla obsahovat písek či štěrk o zrnitosti až 4 mm. Naopak štuk, jehož nános nesmí překročit tloušťku dvou milimetrů, může být téměř pastózní. Výjimkou jsou hmoty na bázi sádry, které jsou velice jemnozrnné a dokážou nahradit omítku i štuk a ušetřit tím i jeden pracovní krok. Nesmíme zapomenout ani na snížení savosti podkladu před aplikací opravné hmoty, která by pak rychle přicházela o vlhkost a mohla by se smršťovat a praskat. Většinou stačí podklad důkladně navlhčit čistou vodou nebo napustit hloubkovou penetrací.
Začištění drážky po elektrickém vedení:
- v závislosti na hloubce drážky musíme zvolit vhodnou opravnou hmotu. Do hloubky 10mm použijeme jemnozrnnou hmotu, při větší hloubce jádrovou omítku
- uvolněné části omítky musíme odstranit, aby opravná hmota měla pevný podklad
- drážku napustíme penetrací, která snižuje savost povrchu a současně jej zpevňuje
- rozmícháme si opravnou hmotu do takové konzistence, aby se udržela na špachtli
- pomocí špachtle pečlivě vyplníme drážku tak, aby nikde nezůstala dutina
- přebytek hmoty stáhneme pomocí nerezového hladítka
- po zavadnutí hmoty (20-40 minut) povrch uhladíme pomocí filcového hladítka