Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - sanace zdiva, izolace a vysoušení vlhkého zdiva v Brně a okolí. Výhradní zástupce metody HW-systém.

Robert Pavlíček - Klempířství Brno a okolí

Andhydritové podlahy - realizace po celé ČR.

Lignoshop.cz - kvalitní brusné papíry Napoleon Abrasives. 

Dokurzu.cz - rekvalifikační kurzy z celé ČR.

Prohlédněte si naše referenční projekty. Projektujeme pro vás - Quality Group s.r.o.

Kotevní technika - profesionální technika pro stavební firmy.

Karissa Corp SE - zateplení fasád Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - kuchyňské linky i vestavěné skříně na míru.

MBL spol. s r.o. - sanace železobetonových konstrukcí.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů pomocí technologie stříkaného sklolaminátu.

SEDMA International s.r.o. - hliníková okna Schüco.

KGBeton s.r.o. - betonové podlahy Praha, Plzeň, Most a okolí.

Obnova dřevěných podlah

Milovníci zašlých časů odpustí starým věcem ledacos a přestože vidí jen zničenou a flekatou podlahu, živě už si dokáží představit, jak krásná bude po rekonstrukci. Náklady na obnovu původního stavu ale neodradí jen skutečné blázny do starých domů. 

Pozornost nejprve věnujeme nejvíce poškozeným místům dřevěné podlahy. Veškeré otvory, rýhy apod. nejprve vyplníme tmelem s dřevěným plnivem. Pokud jednotlivá prkna vykazují velké praskliny nebo se z nich vytrhávají třísky, případně se pod zátěží silně prohýbají, musíme takto postižená místa nahradit novými. Výměna musí proběhnout vždy v úseku mezi dvěma trámy, aby konec žádného prkna „nevisel“ ve vzduchu. V ideálním případě máme k dispozici prkna ze sousední místnosti, takže máme perfektní „záplatu“ s patinou. Další možností je materiál z tvz. bouraček, přinejhorším použijeme nové prkno, které se můžeme pokusit přizpůsobit patinací. Poškozený kus prkna nadzvedneme páčidlem zasunutým do spáry.

Další možnosti

U palubek (s perem a drážkou) se nevyhneme prasknutí pera. Hřebíky, které často zůstanou v trámcích, odstraníme kleštěmi. Prkno uřízneme v místě nosného trámu (v jeho ose). Záplatu bez pera a drážky vložíme na místo a přitlučeme hřebíky. Spáru, kterou původně vyplňovalo pero, vyplníme tenkou lištou. 

Pro následné obroušení prken potřebujeme podlahovou brusku, a to válcovou na velké plochy a tzv. krajovku. Kromě toho potřebujeme brusné papíry o různé zrnitosti – od nejhrubší „16“ po nejjemnější „100“. Musíme dbát na zapuštění hlaviček hřebíků v prknech, aby se nám brusný papír o ně nepotrhal. Před broušením také odstraníme podlahové lišty kolem zdí. Podle stavu podlahy postupujeme od nejhrubšího broušení po nejjemnější. 

Na závěr podlahu nalakujeme. Velice trvanlivý a cenově dostupný je vodou ředitelný polyuretanový lak, který při práci nezapáchá. Jinou variantou jsou mořidla, přírodní oleje a vosky. Ty více odpovídají charakteru staré podlahy a navíc umožňují pozdější lokální opravy tak, že místo splyne s okolím.
Ne vždy je prkenná podlaha tak zachovalá, aby šla obrousit. Nebo může jít o podlahu ze směsice různých materiálů – prken, dlažby a zabetonovaných míst po kamenech. 

Pokud nechceme zachovat starou podlahu za každou cenu, máme dvě možnosti:

  • Výměna staré za novou. Staré povrchy odstraníme tak, že odsekáme starou dlažbu, vytrháme prkna, případně odstraníme celoplošně přilepené podlahové krytiny. Poté je třeba stávající podklad vyrovnat.
  • V jednodušším případě můžeme položit novou vrstvu přímo na starý povrch, ale záleží na technické proveditelnosti.